Klaipėdos Concordia 1826 RK

RK “Concordia1826” veiklą pradėjo 2010 m., o pakrikštytas 2011 m. balandžio 29 d. Pavadinimas susietas su 1826 metais Klaipėdoje veiklą pradėjusiais pirkliais, kurie labai stipriai atsigręžė į sunkiai gyvenčius savo piliečius. MISIJA • Lietuvos – jūrų valstybės puoselėjimas. • Klaipėdos krašto ir Klaipėdos, kaip jūrinio miesto, istorijos, tradicijų atgaivinimas, įamžinimas ir populiarinimas. • Perspektyvaus krašto jaunimo, idėjų ir inovacijų propagavimas, palaikymas ir rėmimas. Šiuo metu klube yra 57 broliai. Esame pakankamai aktyvus klubas. Vykdome įvairiausius projektus. • Parama įkuriant Šv. Pranciškaus Onkoreabilitacinį centrą Klaipėdoje, projektas "Judėk pirmyn su viltimi!" • Ekologinis – edukacinis projektas “Švari Dangė” • Nominacijos “Vėtrungė” įsteigimas krašto nusipelniusiems piliečiams • Partnerystė ir parama Klaipėdos Tuberkuliozės ligoninei , Lapių vaikų globos namams. • Istorinės “Buriuotojų” krantinės sutvarkymas ir kt. 2017-2018 m. prezidentas Virginijus Jurgelevičius. Rotary klubo Concordia 1826 kodas- 302525398, einamoji sąskaita -LT 357300010122870393 SWEDBANK .
Daugiau
1. MISSION
Cherishing of Lithuania, the marine nation.
Resurrection, commemoration and popularization of history and traditions of the Klaipėda region and Klaipėda as a marine city.
 Propagation, support and promotion of the youth, ideas and innovations of the promising region.
 2. GOALS
  To take care of Klaipėda city and region, to promote the development of Klaipėda city and region.
To revive historical monuments and sculptures of small architecture in Klaipėda city together with the citizens of the city.
 To establish science and arts awards, to support and encourage novice young businessmen, to support the poor people.
To propagate and support healthy way of life, physical culture and sports, active leisure.
To educate an ideal of serving for society.
To encourage and support the progress of international mutual understanding, goodwill and peace.

3. “Concordia”, the oldest public organization, was established in Klaipėda on 29 September 1826.  Concordia means peace and concord. This word is worldwide used to name universities, schools, public organizations and vessels.
“Concordia”, a public organization established by merchants, has survived for long decades and has been string and rich. The goal of its members was to ”Lead us to the public life, moral and educative joy of life, strengthen concord and emancipate soul inasmuch as sincerity and respectability can give power and independence to our union and which will be mentioned by our offspring and future decent members with acknowledgement as we wish”. It was strictly forbidden to talk about union matters, play gambling games, undress jackets up to 11.00 p.m. and smoke at dining-table at the organization.

“Concordia” has financially supported the theatre of Klaipėda city, it maintained and organized tours, concerts, invited to Klaipėda other theatre troupes and their symphony orchestras from German and Prussia towns. Karaliaučius opera was on tour in Klaipėda during August – September of the year 1836 upon request of “Concordia”. Richard Wagner, a composer, has conducted for it during this tour.  Continuing traditions of “Concordia”, the old Klaipėda city club, famous people and citizens of Klaipėda region, who went a long way, established Klaipėda Rotary club “Concordia” 1826 on 29 June 2010 that was acknowledged and accepted by Rotary International on 21 January 2011.
Klaipėdos Rotary Klubas "Concordia1826"

Meeting place – “Pramogu bankas "Old Hall fourth floor, Turgaus str.1/Teatro sq.9, Klaipeda
Event Time - Tuesdays 18hrs.

Postal Address for correspondence: Market g.1/Teatro A.9, LT91247, Klaipeda

Email address   concordia1826@gmail.com

Internet               www.rotary.lt

16 Rotary klubų komandų varžėsi dėl RK “Concordia 1826” 2018 metų taurių

Balandžio 15 dieną jau penktus metus Klaipėdos RK “Concordia 1826” kvietė Vakarų Lietuvos Rotary klubus pasivaržyti dėl klubo įsteigtų boulingo taurių. Tačiau prieš tai sudalyvauta...
2018-04-15

RK "Concordia 1826" - Klaipėdos Tarptautinio Rotaract klubo krikštatėviai

2018 metų vasario 23 dieną buvo iškilmingai inauguruotas Klaipėdos Tarptautinis Rotaract klubas, kurio krikštatėviai - RK "Concordia 1826".
2018-02-23

Susitikimai

"Pramogų bankas" senoji salė IV aukšte
Antradieniais 18 val.