Klaipėdos Concordia 1826 RK

RK "Concordia 1826": Atminimo knechtas buriuotojo, Atlanto užkariautojo Broniaus Rožinsko žygdarbiui paminėti

2018-07-31 « Atgal
Klaipėdos RK "Concordia 1826" brolio Arūno Burkšo (Lietuvos Rotary Apygardos būsimojo Valdytojo 2019-2020 m.) iniciatyva 2018 m. liepos 27 d. Dangės upės Buriuotojų krantinėje atidengtas atminimo knechtas žymaus lietuvių jūreivio Broniaus Rožinsko (1912 m. balandžio 28 d., Šeduvoje ─ 1986 m. kovo 11 d., JAV) žygdarbiui paminėti.

Bronius Rožinskas  – pirmasis lietuvių buriuotojas, jachtos „Hermes-2“ kapitonas, su trijų narių įgula prieš 55 metus perplaukęs Atlanto vandenyną. 1962 metų rugsėjo 7 dieną išplaukęs iš Lenkijos jis su savo jachta „Hermes II“ ir trimis  įgulos nariais lenkais perplaukė Atlantą ir 1963 metų sausio 15 dieną pasiekė Martinikos salą. Kadangi jachta plaukė su Lenkijos vėliava, o įgula, išskyrus kapitoną, buvo lenkiška, šį žygį lenkai priskyrė sau. Jiems nenusileido ir lietuviai, nes kapitonas pareiškė, kad kelionę po burėmis skyrė garsinti Lietuvą.

Ką žinome apie šį drąsų buriuotoją?
Bronius Rožinskas vandens sportu domėtis pradėjo nuo 12 metų.1934 metais persikėlė į Klaipėdą. Buriavo Kuršių mariose. 1938 metais įstojo į buriavimo mokyklą Smiltynėje. 1939 metais vokiečiams okupavus Klaipėdą jis išsikėlė į Kauną, o 1941- aisiais – į Vilnių. Iš okupuotos Lietuvos emigruoti į užsienį nebuvo galima. Norėdamas Atlantą įveikti jachta B.Rožinskas 1959 metais emigravo į Lenkiją. Apsigyveno Ščecine ir įstojo į ten veikusį buriuotojų klubą. Paaiškėjo, kad iš Lietuvos atsiplukdyta jachta „Hermes“ plaukti per vandenyną nepritaikyta. Tada brolio Adolfo iš Amerikos remiamas B.Rožinskas pasistatydino jachtą „Hermes-II“. Per Atlantą lietuvis norėjo plaukti vienas, bet pagal lenkų jūrų taisykles buvo būtina keturių žmonių įgula. Neradęs tinkamų lietuvių jachtos kapitonas pasikvietė į kelionę tris lenkus. 1962 metų rugsėjo 7 dienos vėlų vakarą paliko Lenkiją. Keliautojai su baime artinosi prie „fašistinės“ (pagal sovietų propagandą) Ispanijos. Tačiau jų nuostabai buvo sutikti draugiškai, pareigūnai paslaugūs ir mandagūs. Kelionės per Atlantą sumanytojas, jachtos savininkas ir kapitonas B.Rožinskas norėdamas užtikrinti, kad žygis per Atlantą skirtas Lietuvos vardui garsinti, savo ranka parašė tokį pareiškimą: „Aš, lietuvis Bronius Rožinskas, gerbdamas ir mylėdamas savo tautą ir tėvynę Lietuvą pasiryžau jachta perplaukti Atlanto vandenyną. Iš Lietuvos per Lenkiją vykdžiau savo kelionę. Su nuosava burine jachta perplaukiau Atlanto vandenyną, pasiekiau Floridą, iš ten per Panamos kanalą, Ramųjį vandenyną ir Los Angeles. Šią kelionę padariau lietuvių tautos garbei.“

Vykdant paskutinę valią, jo pelenai išbarstyti Ramiajame vandenyne, kad pradėtų kelionę atgal į Lietuvą.

Nepalankiai susiklosčius aplinkybėms apie drąsų lietuvio buriuotojo žygį per Atlantą gūdžiu sovietmečiu jo tėvynėje nebuvo žinoma. Dabar ta klaida taisoma. Brolis Arūnas Burkšas nuveikė didelį darbą finansuojant, ieškant išorinio finansavimo ir įgyvendinant šį projektą, atitinkantį mūsų klubo vertybes, kur akcentuojamas Lietuvos jūrinių tradicijų puoselėjimas ir mažosios architektūros atkūrimas.

Panaudota literatūra:
Adelė Žičkuvienė. Sovietmečio žygis per Atlantą. Dienraštis “Klaipėda”, 2007-07-31

RK "Concordia 1826" info