Apygardos Narystės ir plėtros komiteto pirmininkės Nijolės Požasrskienės kreipimasis

2019-10-28 « Atgal
Tik užsivėrė puikios Rotary Apygardos 1462  Konferencijos „Rotary kelias pozityvi Lietuva“ durys, kur nuoširdžiai džiaugėmės vieni kitų darbais ir pasiekimais, skaičiavome pozityvius veiksnius, Lietuvą išskiriančius iš kitų šalių, buvome tikrai pakylėti. Ši konferencija jau lyg ir užkodavo mus kurti tik pozityvią Lietuvą. Tačiau pasaulis taip surėdytas, kad šalia pozityvo egzistuoja ir negatyvas. Ir kaip jaučiamės savo aplinkoje, priklauso nuo to, kuris iš šių veiksnių yra vyraujantis. Kaip teisininkė gana dažnai susiduriu su negatyviais reiškiniais ir tai tartum tampa tavo kasdienybe, su kurią susigyveni,pripranti, tačiau   jauno perspektyvaus mediko pasitraukimo iš gyvenimo priežastys jau perpildė pakantumo taurę. Tiesiog atėjo laikas kai sunku tylėti. Ir tai vyksta gana  intelektualioje aplinkoje. Kas mums nutiko? Kodėl esame tokie pagiežingi, pikti, nepakantūs, o ne retai ir nesąžiningi? Lietuva daug kuo pirmauja tarptautinėj erdvėj - išgerto alkoholio kiekiu, avarijomis keliuose, bloga situacija švietimo srityje, erkių paplitimu ir t.t., ir... savižudybėmis. Kiekvienu atveju skaudu dėl prarastos gyvybės, tačiau vėliau ši bėda lyg ir praeina pro šalį, nes nežinant tikrųjų to priežasčių atrodo, kad tai labai asmeniška - kad taip galėjo žmogų paveikti šeimyninės aplinkybės, finansiniai sunkumai, širdies reikalai.

Ir labai ačiū broliui V. Griniui, kuris inicijavo puikią savižudybių prevencijos programą, kuri tikiuosi kažkam jau padėjo atsisakyti klaidingo žingsnio gyvenime. Tik to pasirodo mums nepakanką, nes savižudybių priežastys glūdi ne tik artimoje aplinkoje , bet ir pačioje sistemoje. Nepagarba žmogui, jo orumo žeminimas, žiūrėjimas iš aukšti į žemesnio socialinio sluoksnio žmones, tiesiog, įsišaknijo. Ypatingai didelė nepagarba žmogui daugelyje privataus kapitalo įmonių, sukurta vergovinio vairuotojų išnaudojimo sistema logistikos įmonėse,  vertimas dirbti aptarnavimo sferoje be sutarčių tariamu bandomuoju laikotarpiu, o jam pasibaigus išvarymas be jokio atlygio , daugelio biurokratų nekompetencija ir arogancija bendraujant su piliečiais. Kartais to pavyzdžiai būna net šokiruojantys. Ir sunku patikėti, kad mes gyvename XXI amžiuje. Yra didelė tikimybė kiekvienam,  kasdien kurioje nors gyvenimo srityje patirti stresą ir pažeminimą. Sakoma, kad visuomenė vystosi spirale ir sugrįžta į tam tikrą tašką aukštesniame lygmenyje. Negi grįžtame į aukštomis technologijomis pažymėtus viduramžius, kur yra vietos vergovei, sovietinei „ diedovščinai“ ir tik „ išrinktųjų“ rasei? Juk mūsų tautiečiai emigruoja ne tik dėl menkų atlygių ir nedarbo , bet ir dėl susidariusios nepagarbios atmosferos asmeniui šalyje. Kaip galime apginti savo vaikus ir anūkus nuo patyčių mokyklose, jei patys negebame nuo to apsiginti kasdienybėje? Visi žinome, kad nuolatinis stresas ir  asmenybės žeminimas sukelia sunkias pasekmes- rimtus fiziologinius ar psichologinius sveikatos sutrikimus , o kartais ir nenorą gyventi.

Atrodo, kad tolstame nuo teisinės valstybės modelio ne dienomis , o valandomis. Nepamenu tokio atvejo savo praktikoje, kai net 8 teisėjams ir advokatams vienu metu būtų pateikti įtarimai, o vieno nemažo miesto Policijos komisariato padalinio vadovai darbavosi kartu su nusikaltėliais. Neretai teisininkų priimami procesiniai sprendimai , tiesiog, šokiruoja. Asmenys artimoje aplinkoje kenčia nuo fizinio ir psichologinio smurto, o pastarojo moterys net nelaiko smurtu, nes yra pripratusios prie kumščio kulto. Dėl to jau darosi nejauku.

Kiekvienas savo aplinkoje surasite daugybę pavyzdžių, kurie kiekvieną neraminą, suteikią pagrindą diskusijoms ir pasipiktinimui.
Manau atėjo laikas veikti ir šiai dienai nematau kitos visuomeninės jėgos kuri tam pasiryžtų.

Nebūkime pesimistai ir nemanykime, kad 1600 rotariečių tai tik lašas jūroje. Pasaulyje tik 1,2 mln. šios organizacijos narių, bet jie nuveikia didžiulius darbus.
Kviečiu jus visus pradėti ilgalaikį Lietuvos Rotary organizacijos bendrą projektą - „Taip – tolerancijai, ne- žmonių žeminimui, patyčioms ir nesąžiningumui“.

Pradėkime kiekvienas nuo savęs, skleiskime šias idėjas savo darbovietėse , savo aplinkoje, įtraukime į diskusiją visuomenę, garsinkime negatyvius reiškinius socialiniuose tinkluose, vietinėje spaudoje, sukurkime nepakantumo atmosferą panašiems reiškiniams. Tiesiog, tapkime  Lietuvos Sąžine ir nepakantumo negatyvioms apraiškoms salele, būkime asmeniniu pavyzdžiu aplinkiniams. Prisiminkime kaip Rotary visuomenė kovojo su poliomelitu. Kryptingai, ilgai, bet sėkmingai.

Jei mums rūpi  šalies, vaikų ir anūkų, ateitis mes privalome susitelkti ir tapti jėga, metusia iššūkį negatyviems reiškiniams.

Tikiuosi šį mano kreipimąsi aptarsite klubuose, diskutuosite ir pritarsite mano mintims.

Pagarbiai
Apygardos 1462 Narystės ir plėtros komiteto pirmininkė